Οι γονείς του αδικοχαμένου Εξηνταφώτη ευχαριστούν την ΠΑΕ Τρίκαλα

Οι γονείς του αδικοχαμένου παίκτη του ΑΟΤ Παντελή Εξηνταφώτη με επιστολή τους ευχαριστούν την ομάδα για την τιμή στην μνήμη των παιδιών που χάθηκαν.

Περισσότερα: Οι γονείς του αδικοχαμένου Εξηνταφώτη ευχαριστούν την ΠΑΕ Τρίκαλα

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΑΟΤ - Ήττα στα Γιάννενα με 2-0

Μπορεί να προσπάθησε, μπορεί να πάλεψε αλλά ο ΑΟΤ δεν τα κατάφερε στα Γιάννενα καθώς ηττήθηκε από τον ΠΑΣ με 2-0

Ο ΠΑΣ μπήκε πιο δυνατά από τα Τρίκαλα και πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 12’ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον και διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το τέλος.

Οι «κυανέρυθροι» στο ντεμπούτο του Γιώργου Βαζάκα στον πάγκο των Τρικάλων είχαν σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο αλλά πληγώθηκαν από 2 στημένες φάσεις, με εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον στο 13΄και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπακαγιόκο στο 89΄το οποίο ήταν αμφισβητούμενο.
Την αναμέτρηση παρακολούθησαν και περίπου 50 φίλαθλοι των Τρικάλων.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

1' Ο Τόλιος έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ σουτ εξ επαφής του Τζάνη.
13' Ο ΠΑΣ Γιάννινα ανοίγει το σκορ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Βάντερσον αφού πρώτα η μπάλα βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι του Τόλιου.
19' Ο Κοντογουλίδης μετά απο μπαλιά του Μπουκουβάλα βγήκε μόνος απέναντι στον Κηπουρό αλλά το πλασέ του έφυγε πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι
20' Ο Γιώτας ανέκοψε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ τον Μπακαγιόκο την στιγμή που ετοιμαζόταν να πλασάρει τον Τόλιο.
22' Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον
26' Κίτρνη κάρτα στον Τελκίνσκι
60' Ο Μπακαγιόκο απο κοντά δεν μπορεί να σκοράρει μετά απο ασθενή απόκρουση της άμυνας του ΑΟΤ
71' Σουτ του Τζάνη, η μπάλα βρήκε την πλάτη του Μπακομήτρου και κατέληξε κόρνερ
72' Ο Τόλις διώχνει σε κόρνερ κοντινό σουτ του Μπακαγιόκο
78' Κίτρινη κάρτα στον Ντεβινσέντι
82' Από μία κίτρινη κάρτα είδαν οι Ντάσιος και Μπαριέντος
89' Ο Σκούφαλης πολύ έξυπνα κέρδισε πέναλτι όταν στην προσπάθεια του να περάσει ανάμεσα απο τον Μπουκουβάλα και τον Μαπριέντος έπεσε μέσα στην περιοχή. Ο κ. Κύζας έδειξε το σημείο του πέναλτι αλλά και την κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του ΑΟΤ.

Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μπακαγιόκο για να σημειώσει το 2-0

Διαιτητής της συνάντησης είναι ο κ. Κύζας (Δράμας) με βοηθούς τους κ.κ. Παρασκευούδη, Πολυμενίδη τυν ιδίου συνδέσμου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Κηπουρός, Ντάσιος, Βάντερσον, Πάντος, Κώτσιος (54' λ.τρ. Κώτσιος), Κεϊτά, Κυριάκος (83' Σκούφαλης), Ντεβινσέντι, Μπαγιακόκο, Σιαλμάς (70' Τζημόπουλος), Τζάνης

ΑΟ Τρίκαλα: Τόλιος, Μπουκουβάλας, Σαββίδης (66' Μπαριέντος), Κόρμπος, Ρούσεφ, Γιώτας, Μπακομήτρος, Μπριλάκης, Τελκίνσκι (85' Σπασόγεβιτς), Κοντογουλίδης (79 ' Ριζογιάννης), Μανουσάκης

Έναρξη συνεργασίας με Γιώργο Βαζάκα

"Η ΠΑΕ Τρίκαλα ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας της με τον τεχνικό Γιώργο Βαζάκα".

Περισσότερα: Έναρξη συνεργασίας με Γιώργο Βαζάκα

Ο Βασίλης Καλογιάννης στη συνέντευξη τύπου

altΔεν παρουσιάστηκε στην συνέντευξη τύπου ο Γιώργος Μπένος ο οποίος επικαλέσθηκε λόγους υγείας. Αντ’ αυτού παραβρέθηκε ο Βασίλης Καλογιάννης ο οποίος ζήτησε συγγνώμη στον κόσμο και τον πρόεδρο.

Βασίλης Καλογιάννης: Τρίτο άτυχο αποτέλεσμα στην σειρά για την ομάδα μας. Δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο, Να ζητήσουμε απλά ένα μεγάλο συγγνώμη από τον κόσμο και τον πρόεδρο. Η ομάδα είναι σε κακή ψυχολογική κατάσταση και θα δούμε τι φταίει. Το πρωτάθλημα δεν έχει τελειώσει. Συγχαρητήρια στον Πιερικό.

Ο κόσμος είναι καλά μόνο όταν κερδίζει η ομάδα. Αυτό θέλουμε και εμείς. Δεν νομίζουμε ότι κάοποιος θέλει να μην κερδίζει. Πρώτα από όλα αισθανόμαστε εμείς άσχημα Θα προσπαθήσουμε μέσα στην εβδομάδα να δούμε τι φταίει ώστε να τα βγάλουμε πέρα στο πρωτάθλημαα. Η κατάσταση σαφέστατα είναι δύσκολη.

~Γιατί δεν πήγε ο Μπένος στην συνέντευξη: Δεν αισθανότανε καλά .

Σταύρος Διαμαντόπουλος: Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς αύριο και για τις δύο ομάδες , ένα παιχνίδι  που το ζητούσαμε και οι δύο για τον ίδιο λόγο. Το πρόβλημα το μεγάλο ήταν για τα Τρίκαλα που παίζανε στην έδρα τους και έπρεπε να την αξιοποιήσουν  αλλά και εμείς παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο. Αλλά οι ποδοσφαιριστές δείξανε χαρακτήρα και δυνατότητα, σοβαρότητα και ευθύνη σε αυτά τα οποία τους λέω εδώ και 15 μέρες.

Παλέψανε και χτυπήσανε το παιχνίδι. Ξέρω ότι η νίκη μας είναι δίκαια απέναντι στα Τρίκαλα τα οποία είναι και αυτά μια καλή ομάδα, νομίζω μπορούνε να πάνε ακόμα καλύτερα. Δεν θέλω να πω τίποτα άλλο γιατί το ποδόσφαιρο έτσι είναι άλλοτε πάνω άλλοτε κάτω. Χαρίζω αυτή τη νίκη στο φίλαθλο κοινό της Πιερίας η οποία τελευταία έχει μεγάλη πίκρα και νομίζω ότι η εμπιστοσύνη που μου έδειξε η διοίκηση θα είναι μια αρχή για μια καλή ομάδα η οποία θα έχει ποιότητα ποδοσφαίρου.

Είναι νωρίς ακόμη τα Τρίκαλα είναι μια ομάδα προοπτικής. Πέρυσι δούλεψα στα Τρίκαλα, φυσικά εγώ έχω κάποιες άλλες αρχές στο θέμα του αθλήματος,  δεν είμαι άνθρωπος του αγωνιστικού συμβιβασμού, λειτουργώ με ένα άλλο τρόπο. Έχω μια σχέση με τα Τρίκαλα , τα σέβομαι, τα εκτιμώ, έχω  και φίλους εδώ και εύχομαι να πετύχει τον στόχο της παραμονής γιατί αξίζει αυτός ο τόπος να έχει ομάδα σε αξιολογημένη κατηγορία.

Οδυνηρή ήττα για τον ΑΟ Τρίκαλα από τον Πιερικό με 1-2

altΟι «κυανέρυθροι»  παρουσιάστηκαν στο γήπεδο χωρίς αρχή, μέση και τέλος και ο Γκουγκουλιάς με δύο γκολ έδωσε το σπουδαίο διπλό στην ομάδα του Σταύρου Διαμαντόπουλου.

Στο γήπεδο η παρουσία των φιλάθλων δεν θύμιζε σε τίποτα τις προηγούμενες αναμετρήσεις ενώ οι Σακαφλιάδες ανάρτησαν πανό: "ΕΠΣΤ η ντροπή των Τρικάλων" διοτί η τοπική Ένωση δεν μετέθεσε τους αγώνες της Α΄Ερασιτεχνικής κατηγορίας με συνέπεια στις 15:00 να διεξάγονται και οι αναμετρήσεις της Α΄ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κ. Μήτση ζήτησε να κατέβει το πανό κατά της ΕΠΣΤ για να ξεκινήσει τον αγώνα και ακολούθησαν υβριστικά συνθήματα κατά του προέδρου της ΕΠΣΤ, Θανάση Μπουτζιώλη.

Οι φάσεις του αγώνα

alt
4΄Κίτρινη στον Δήμου.
5΄Σέντρα του Χρήστου μονοκόματο σουτ του Μίνγκα η μπάλα πέρασε άουτ.
8΄Απο κόρνερ του Ρούσεφ κεφαλιά του Μπακομήτρου έβγαλε ο Γουσούής πάνω στην γραμμή.
18΄Βαθιά μπαλιά του Χατζή ο Γκουγκουλιάς έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

29΄Απο φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Μπουκουβάλα ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
31΄Φάουλ του Πουρτουλίδη σουτ του Μιλόσκοβιτς που πήρε το ριμπάουντ και η μπάλα πέρασε άουτ.
32΄Μακρινό σουτ του Μπουκουβάλα η μπάλα πέρασε άουτ.

alt
41' Ο Μίνγκας έκανε την σέντρα σουτ, ο Κοντογουλίδης έκανε το σουτ και ο Μανουσάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με νέο σουτ για το 1-0.
43΄Ο Τασίδης για τον Μιλόσκοβιτς, αυτός σούταρε αλλά ο Πουρής είπε "όχι".
45΄Ο Γουγουλιάς ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1 έπειτα απο φάση διαρκείας. Ο έμπειρος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ όταν ο Πουλάκος σούταρε και ο Πουρής απέκρουσε.
45+1 Κίτρινη κάρτα στον Μίνγκα για θέατρο.

48΄Σέντρα του Πουρτουλίδη, σουτ του Πουλάκου η μπάλα πέρασε άουτ.
53΄Σουτ του Πουλάκου απέκρουσε ο Πουρής και στην επαναφορά ο Γκουγκουλιάς πέτυχε το 1-2. Αποδοκιμασίες απο την κερκίδα για τους παίκτες των Τρικάλων.
59΄Φάουλ του Ρούσεφ απέκρουσε ο Γουμάγιας σε κόρνερ. Εκτέλεσε ο Ρουσεφ ο Μπριλάκης έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.
67΄Σέντρα σουτ του Μίνγκα απέκρουσε ο Γουμάγιας. Εκτελέστηκε το κόρνερ σουτ του Κοντογουλίδη νέα απόκρουση του Γουμάγια.
72΄Διακοπή στο ματς γιατί οι του Πιερικού έπεσαν πάνω στον Ρούσεφ γιατί θεώρησε πως δεν τήρησε fair play. Κίτρινη κάρτα στους Χατζή και Ρούσεφ.
76΄Κίτρινη στον Κωνσταντινίδη.

alt78' Ο Λόπεζ απέναντι στον Πουρή έδιωξαν οι αμυντικοί.
90+4 Κίτρινη κάρτα στον Γουμάγια.

Οι συνθέσεις: ΑΟ Τρίκαλα: Πουρής, Μπουκουβάλας (61΄Ριζογιάννης), Χρήστου, Κοντογουλίδης, Ρούσεφ, Μανουσάκης (85΄Σπασόγεβιτς), Μίνγκας, Γιώτας, Μπακομήτρος (34΄Μπαριέντος), Μπριλάκης, Τελκίνσκι.

Πιερικός: Γουμάγιας, Λαζαρίδης, Γουσούλης, Τασίδης, Δήμου, Χατζής, Μιλόσκοβιτς (90΄Παπαγεωργίου), Γιαζίτζογλου (68΄Λόπεζ), Πουλάκος (74΄Κωνσταντινίδης), Πουρτουλίδης, Γκουγκουλιάς.
Την αναμέτρηση θα διευθύνει η Μήτση με βοηθούς της Κουτσούμπου και Τσάγκαρη.