Το αναλυτικό πρόγραμμα της 5ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ο.Π.Α.Π. της  FOOTBALL LEAGUE ΝΕΩΝ  είναι:

Καρδίτσα-Ηλιούπολη 11.00
ΟΦΗ-Διαγόρας 12.00
Καλλιθέα-Εθνικός 10.30
Πανθρακικός-Ιωνικός 12.00

*  Η ημερομηνία και το γήπεδο τέλεσης του αγώνα ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΗΡ - ΤΡΙΚΑΛΑ θα γνωστοποιηθεί.

Οι διαιτητές στο Εθνικός Αστέρας-ΑΟΤ

Ο Χρήστος Σφήκας του συνδέσμου Ανατολικής Αττικής ορίστηκε να διευθύνει τον αγώνα του Εθνικού Αστέρα με τον ΑΟΤ. Βοηθοί του οι Γιώργος Ασημακόπουλος ( Μεσσηνίας) και Εσυτάθιος Ζαρακοβίτης ( Μεσσηνίας). Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Κώστας Καριοφύλλης του συνδέσμου Πειραιά.

To πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής

Το αναλυτικό πρόγραμμα της 5ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ο.Π.Α.Π. της  FOOTBALL LEAGUE είναι:

Δήλωση Βαγγέλη Πλεξίδα

Με αφορμή πολλά δημοσιεύματα και σχόλια τα οποία λαμβάνουν χώρα τις τελευταίες ώρες και αφορούν το πρόσωπό μου και τις όποιες αποφάσεις μου για την ομάδα έχω να δηλώσω τα εξής:
“O προγραμματισμός της ομάδας έγινε με κόπο, μόχθο και χρήματα και όπως και τα προηγούμενα χρόνια με τον ίδιο σκοπό. Η ομάδα των Τρικάλων να είναι πρωταγωνίστρια. Να είναι σίγουροι οι Τρικαλινοί φίλαθλοι αυτοί που πραγματικά αγαπούν τον ΑΟΤ ότι περισσότερο απ΄ όλους και απ΄ όλα την ομάδα την στηρίζει ο μεγαλομέτοχος αυτής και θέλει την μεγαλύτερη δυνατή διάκρισή της. Δεν θα ήθελα ποτέ το κακό αυτής της ομάδας. Γι΄ αυτό πασχίζω καθημερινά , ο ΑΟΤ να φανεί αντάξιος του ονόματος και της ιστορίας που κουβαλά. Η ομάδα χτίστηκε με έναν στόχο. Όχι να μπει στην εξάδα αλλά στην πρώτη δυάδα του πρωταθλήματος. Όταν ο μεγαλομέτοχος βλέπει ότι ο στόχος απομακρύνεται πρέπει να το διορθώσει. Καλώ όλους τους φιλάθλους να συνεχίσουν να στηρίζουν την ομάδα και να είναι όλοι σίγουροι ότι το τελικό αποτέλεσμα θα με δικαιώσει όπως έγινε και τις προηγούμενες χρονιές. Ευχαριστώ όλο τον Τρικαλινό φίλαθλο κόσμο για την μέχρι τώρα στήριξη του στα παιχνίδια της ομάδας.
Κλείνω με τούτο: “Όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος”

Βαγγέλης Πλεξίδας

Λύση συνεργασίας με Παντελίδη

Μετά από συνάντηση του μεγαλομετόχου της ΠΑΕ Α.Ο. Τρίκαλα Βαγγέλη Πλεξίδα με τον προπονητή Σάββα Παντελίδη, ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ, ζήτησε την παραίτηση του τεχνικού της ομάδας. Η συνεργασία των δύο πλευρών λύθηκε από κοινού. Η ΠΑΕ Α.Ο. Τρίκαλα ευχαριστεί τον κ. Σάββα Παντελίδη για την μέχρι τώρα συνεργασία και την προσφορά του στην ομάδα και του εύχεται καλή συνέχεια στην καριέρα του. H ΠΑΕ θα ανακοινώσει τις επόμενες ώρες το νέο προπονητή της ομάδας.

18. Βέροια                         2-13   0

* Αναγέννηση Καρδίτσας και Πανθρακικός έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.

Η ΠΑΕ ευχαριστεί τον κόσμο των Τρικάλων

Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού της Φυλής με τον Θρασύβουλο χιλιάδες Τρικαλινοί φίλαθλοι έδειξαν στον αγώνα της Κυριακής με τη Δόξα Δράμας ότι θέλουν έναν ΑΟΤ δυνατό και να τον απολαμβάνουν σε αγώνες όπως του φετινού πρωταθλήματος αλλά και ακόμη πιο ψηλά. Οι Τρικαλινοί φίλαθλοι ανταποκρίθηκαν για άλλη μια φορά στο κάλεσμα και στήριξαν τον ΑΟΤ  την  ομάδα όλων των Τρικαλινών. Η ΠΑΕ Α.Ο. Τρίκαλα αισθάνεται για άλλη μια φορά την ανάγκη να  ευχαριστήσει τον κόσμο της ομάδας θερμά και όλοι μαζί να δυναμώσουμε ακόμη περισσότερο τον ΑΟΤ να εκπληρώσει τους στόχους του. Η προσπάθεια συνεχίζεται με τον κόσμο δίπλα μας με μεγαλύτερη ορμή για ακόμη καλύτερες μέρες.

Δηλώσεις προπονητών και παικτών

Μιχάλης Γρηγορίου (Δόξα): «Δεν ξέρω αν το παιχνίδι το κέρδισε η ομάδα των Τρικάλων ή αν το χάσαμε εμείς. Από δύο δικά μας λάθη προήλθαν δύο γκολ που μας επιβάρυναν την ψυχολογική μας κατάσταση και διάθεση και κάνουν το έργο σου ακόμη πιο δύσκολο.
Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε στο παιχνίδι. Θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει τα δεδομένα αν είχαμε πετύχει γκολ στην φάση του πέναλτι. Είχε αρκετό χρόνο , δεν τα καταφέραμε, Ήταν μία άσχημη μέρα σε όλα τα επίπεδα για την ομάδα. Από αύριο σκεπτόμαστε το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό και έτσι θα πορευτούμε μέχρι το τέλος της χρονιάς. Ευχαριστούμε τον κόσμο που έκανε τόσα χιλιόμετρα, την διοίκηση των Τρικάλων για την άψογη φιλοξενία και πάντα επιτυχίες στον φίλο μου τον Σάββα Παντελίδη».

Σάββας Παντελίδης(ΑΟΤ): «Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη για μας και πολύ μεγάλης σημασίας γιατί είχαμε άσχημο αποτέλεσμα την περασμένη εβδομάδα και ήμασταν πιεσμένοι. Πατήσαμε πάνω στο λάθος του αντιπάλου και βάλαμε το γκολ. Πήγαν όλα καλά στο πρώτο ημίχρονο αλλά είχαμε ένα άσχημο ξεκίνημα στην επανάληψη και σίγουρα η απόκρουση του πέναλτι μας έδωσε ησυχία για τα τελευταία 30 λεπτά». Στην συνέχεια ο προπονητής των Τρικάλων ευχαρίστησε τους παίκτες του αλλά και τον κόσμο «ο οποίος στήριξε την ομάδα και στον Θρασύβουλο παρά το γεγονός ότι δεν παίξαμε καλά»
Ο Σάββας Παντελίδης συνεχάρη τον συνεργάτη του Βασίλη  Καλογιάννη για το σκάουτινγκ που έκανε στην Δράμα ενώ σε ερώτηση για τα δημοσιεύματα που τον έφεραν να είναι υπό δίωξη σημείωσε χαριτολογώντας: «Όταν ήρθα στην συνέντευξη τύπου κοίταξα κάτω από την καρέκλα για να δω αν έχει ρεύμα. Παντού υπάρχει πίεση στον πάγκο, στα Τρίκαλα ίσως λίγο παραπάνω». Για τους νέους παίκτες που αγωνίστηκαν σημείωσε: «Είμαι ικανοποιημένος από τα νέα παιδιά που έπαιξαν σήμερα. Σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια σήμερα μπήκαν πέντε νέοι παίκτες που απέδωσαν πολύ καλά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ευκαιρίες θα πάρουν όλοι».

Γιάννης Χλωρός ( Δόξα) : Ευχαριστούμε τον κόσμο για την στήριξη. Από δικά μας λάθη χάθηκε το παιχνίδι. Δεχθήκαμε τα γκολ και βγήκαμε εκτός ρυθμού. Στο β΄ μέρος πιέσαμε αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Αυτά έχει το ποδόσφαιρο. Συγχαρητήρια στα Τρίκαλα με τα οποία έχω περάσει μεγάλες στιγμές όταν ανεβήκαμε στην Α΄ Εθνική και ο κόσμος να στηρίξει την ομάδα. Εμείς κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».

Παντελής Ριζογιάννης ( ΑΟΤ) : «
Είχαμε μια δύσκολη εβδομάδα. Κάναμε σκληρή δουλειά γι΄ αυτό το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου και στον υπέροχο φίλαθλο κόσμο των Τρικάλων. Εμείς ως ποδοσφαιριστές στηρίζουμε τον προπονητή μας και κάποια δημοσιεύματα δεν έκαναν καλό στην ομάδα.»

Είχε ουσία 2-0 τη Δόξα Δράμας

Μπροστά σε 6000 φιλάθλους της η ομάδα του ΑΟΤ νίκησε για την 4η αγωνιστική την Δόξα Δράμας με 2-0 και ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.
Η ομάδα μας είχε την ουσία στο παιχνίδι της και κατάφερε από το πρώτο ημίχρονο να μπει γερά στον αγώνα να προηγηθεί με δύο γκολ και να ελέγχει έτσι τον αγώνα.
Ήταν ένα ματς στο οποίο τα Τρίκαλα ζήτησαν και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης δίκαια.
Μόλις στο 1΄ έγινε το 1-0. Ο Μίνγκας σέντραρε παράλληλα και ο Λίμα στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.
Στο 5΄ ο Ρούσεφ είχε ένα σουτ το οποίο απέκρουσε ο Σουλογάννης και στο 27΄ ήρθε το 2-0.
Ο Μανουσάκης έδωσε πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Μίνγκα, αυτός μπήκε από δεξιά στην περιοχή και με σουτ διαγώνιο σκόραρε.
Στο 43΄ ένα μονοκόμματο σουτ του Κοντογουλίδη μπλόκαρε σωτήρια ο Σουλογάννης.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Δόξα είχε πολύ σημαντική στιγμή με τον Χατζηπαντελίδη αφύλαχτο στην περιοχή να σουτάρει άουτ.
Στο 67’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Γιώτας μάρκαρε τον Μαρκόφσκι ο επιθετικός της Δόξας έπεσε και ο Κύρκος έδωσε πολύ εύκολα το πέναλτι κάτι που αμφισβήτησαν έντονα οι Τρικαλινοί. Ο Μαρκόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι αλλά ο Τόλιος έπεσε πολύ σωστά στην αριστερή γωνία και απέκρουσε το πλασέ.
Ο ΑΟΤ στη συνέχεια είχε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο όπου έχανε την μια ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 72΄ ο Στεπάνοβιτς ατομιή προσπάθεια έδωσε στον Μίνγκα αυτός το σουτ απέκρουσε σε κόρνερ ο Σουλογάννης.
Στο 73΄σε κόρνερ του Ρούσεφ κεφαλιά του Στεπάνοβιτς ο Λίμα με κεφαλιά έβγαλε την μπάλα πάνω στη γραμμή κόρνερ.
Στο 76΄ ο Ρούσεφ σέντραρε και ο Στεπάνοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Σουλογάννη.
Στο 80΄ σουτ συρτό του Ρούσεφ απέκρουσε ο Σουλογάννης.
Στο 84΄ ο Στεπάνοβιτς ανατράπηκε από τον Γελαδάρη αλλά ο Κύρκος αυτή τη φορά δεν έδειξε πέναλτι.
Κίτρινες δέχθηκαν οι Κοντογουλίδης, Μίνγκας, Ριζογιάννης, Κόρμπος, Γιώτας  για τον ΑΟΤ και Χατζηπαντελίδης για τη Δόξα Δράμας.

ΑΟΤ (Παντελίδης): Τόλιος, Μπουκουβάλας, Ριζογιάννης, Γιώτας, Μπριλάκης, Σαββίδης (71' Τελκίνσκι), Κόρμπος, Κοντογουλίδης, Ρούσεφ, Μανουσάκης (61΄Στεπάνοβιτς), Μίνγκας (90' Μπακομήτρος)
Δόξα Δράμας (Γρηγορίου): Σουλογάννης, Χατζηζήσης, Γελαδάρης, Πακάλτσης, Χλωρός, Μαρκόφσκι, Τσιμπλίδης (46' Καρακώστας), Λίμα, Ρούτσης (61' Κάπελ), Βέρτζος (46' Μοσχάκης), Χατζηπαντελίδης

Ισόπαλοι οι νέοι με Δόξα Δράμας

Δυνατή ήταν η αναμέτρηση στο γήπεδο Καλυβίων ανάμεσα στους νέους του ΑΟΤ και την αντίστοιχη ομάδα της Δόξας Δράμας. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 1-1 με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς. Αρκετοί φίλαθλοι είδαν το ματς ενώ το παρακολούθησε και ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ Τρίκαλα, Βαγγέλης Πλεξίδας.
Στην αγωνιστική εικόνα του ματς οι φιλοξενούμενοι είχαν την εδαφική υπεροχή , περισσότερες ευκαιρίες και δύο δοκάρια και από την άλλη οι νέοι του ΑΟΤ ήταν για άλλη μια φορά παθιασμένοι και πολύ αγωνιστικοί και πήραν έστω τον πόντο απέναντι σε μια δυνατή ομάδα η οποία είχε στη σύνθεση της και δύο επαγγελματίες.
Τα Τρίκαλα ευτύχησαν με το καλημέρα του αγώνα να ανοίξουν το σκορ.
Στο 1΄ ο Κοθράς μπήκε ανάμεσα σε δύο αμυντικούς της Δόξας και με ένα ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.
Η Δόξα ισοφάρισε 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με απ΄ ευθείας χτύπημα φάουλ του Τσιμπλίδη.
Στο 18΄ ο Τρελλόπουλος είχε ένα σουτ λίγο άουτ.
Στο 23΄ φάουλ του Ευθυμίου για τον ΑΟΤ η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία.
Στο 30΄Μαγουλιώτης και Τσακνής από κοντά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Τσιγγιρίδη.
Στο 36΄ η Δόξα είχε κεφαλιά στο δοκάρι με τον Βασιλειάδη.
Στο 44΄ φάουλ του Ευθυμίου για τον ΑΟΤ η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές ευκαιρίες για γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του ΑΟΤ.
Στο 48΄ νέο δοκάρι, οριζόντιο για τη Δόξα με προσπάθεια του Τρελλόπουλου.
Στο 52΄ φάουλ του Τζάνη για τον ΑΟΤ, κεφαλιά του Κοθρά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.
Στο 65΄ ο Τρελλόπουλος με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή αλλά τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο Μαγουλιώτης και έδιωξε κόρνερ.
Στο 85΄ ο Αστερής απέκρουσε σωτήρια την κεφαλιά του Κασάμπαλη.

Νέοι ΑΟΤ ( Ηλ. Πατσιάνης)
: Αστερής, Μάμαλης (90΄ Κουλούρης), Μαγουλιώτης ( 85΄λ.τρ. Τσουρέλας), Τζάνης, Γρατσάνης, Αναστασιάδης, Νάκου, Ευθυμίου, Τσακνής ( 68΄ Φλιούκας), Μούτσα, Κοθράς.

Νέοι Δόξας Δράμας (Λευκόπουλος) :
Τσιγγιρίδης, Βασιλειάδης, Κανετίδης Ι., Κασάμπαλης, Στεργιανός-Μιχαηλίδης, Τρελλόπουλος, Κανετίδης Κ., Αμανατίδης ( 60΄ Δουμπλατζής), Βασιλειάδης, Τσιμπλίδης, Κεϊτά ( 80΄Τσάκωνας).

Oι διαιτητές στο ΑΟΤ-Δόξα Δράμας

Τον αγώνα της Κυριακής 3 Οκτωβρίου ανάμεσα στον ΑΟΤ και τη Δόξα Δράμας θα διευθύνει ο Δημήτρης Κύρκος με βοηθούς τους Κοσμά Χαρίση και Δημήτρη Πρέντζα όλοι από τον σύνδεσμο διαιτητών Ηπείρου. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Παναγιώτης Γαβρίλης του συνδέσμου Αθηνών.